Dēzija Šķimele
Mūs ir atstājusi kolekcionāre un selekcionāre Dēzija Šķimele. Strādājusi ar Āzijas, Martagonliliju, Trompetliliju un Austrumliliju grupām. Dēzija Šķimele ir selekcionējusi 126 liliju šķirnes, no kurām populārākās Vakarstunda, Salna Pavasarī, Liāra katru gadu priecē liliju izstāžu apmeklētājus.
Viena no pirmās Liliju selekcionāru padomes loceklēm, "Lilium Balticum" dibinātājām un aktīvi darbojusies "Lilium Balticum" valdē kopš dibināšanas brīža.
Ar savu darbu atbalstījusi Lilium Balticum kur vien iespējams, piedalījusies izstāžu organizēšanā, ilggadīga ziedu pieņemšanas komisijas vadītāja, strādājusi pasūtījumu pieņemšanas komisijā.
Izveidoja pirmo Latvijas liliju selekcionāru izveidoto liliju šķirņu sarakstu.
Ingrīdas Mūrnieces atmiņas par Dēziju Šķimeli
Ar Dēziju iepazinos 90.gadu sākumā, kad vēlējos iegādāties liliju sīpolus savam priekam.
Atceros skaisto ainavu dārzu Ogrē A.Pumpura ielā, kurš pārsteidza ar lielo augu dažādību un gaumīgo iekārtojumu. Šī pirmā iepazīšanās pārauga draudzībā daudzu gadu garumā.
Dēzija mani iesaistīja liliju audzētāju biedrībā Lilium Baltikum. Viņa bija šis asociācijas biedre no tās dibināšanas pirmsākumiem. Dēzija vienmēr ir aktīvi darbojusies biedrības valdē un piedalījusies liliju izstāžu rīkošanā. Liliju izstādes viņai bija kā lieli svētki un smags darbs vienlaicīgi. Katru gadu viņa izstādēs pieņēma ziedus un liliju sīpolu pasūtījumus, darbojās kā konsultante. Pie Dēzijas ,kā senas paziņas, vērsās izstādes apmeklētāji ar jautājumiem ne tikai par liliju, bet arī citu ziedu audzēšanu.
Par aktīvu darbu liliju audzētāju biedrībā Lilium Baltikum 2000.un 2009.gadā Dēzija Šķimele ir saņēmusi Lilium Baltikum ceļojošo kausu Par liliju tēla spodrināšanu.
Dēzija Šķimele ir selekcionējusi 126 liliju šķirnes, no kurām populārākās Vakarstunda, Salna Pavasarī, Liāra katru gadu priecē liliju izstāžu apmeklētājus.
1996.gadā Dēzijai Šķimelei piešķīra Ziemeļamerikas liliju audzētāju apvienības kausu Par liliju selekciju.
Dēzijas dārzā auga ne tikai viņas selekcionētās lilijas, bet arī simtiem citu selekcionāru radītās šķirnes. Viņas dārzā ir liela ziedu un akmensdārzu augu kolekcija. Tur aug vairāki simti peoniju, flokšu, astilbju, dienziežu un īrisu šķirņu. Viņas dārzs Glāzniekos priecē ar pašām pirmajām sniegpulkstenītēm, cīrulīšiem, krokusiem un vijolītēm. Maijā,jūnijā ir brīnišķīgais peoniju ziedēšanas laiks. Vasaras vidū zied lilijas, dienziedes un astilbes, rudenī-daudzkrāsainie miķelīši.
Katru gadu Dēzija brauca uz Salaspils botāniskajā dārzā rīkotajiem gadatirgiem un augu izstādēm Rīgā, lai papildinātu lielisko augu kolekciju. Viņai bija daudz draugu augu kolekcionāru Latvijā un ārpus tās robežām, ar kuriem viņa sarakstījās un sūtīja augus no savas kolekcijas. Šis skaistais dārzs bija viņas dzīves piepildījums. Par katru augu viņa ar lielu mīlestību rūpējās no agra pavasara līdz vēlām rudens salnām. Spītējot aukstumam un drēgnumam, viņa savu dārziņu atstāja tikai vēlā rudenī, kad savus mīļos augus bija sagatavojusi ziemas miegam.
Dēzija aktīvi sekoja līdzi politikai, ilgus gadus bija LSDSP biedre, piedalījās priekšvēlēšanu pasākumos, vēlēšanu komisiju darbā.
Dēzija interesējās par kultūru un mākslu. Regulāri apmeklēja koncertus, teātra izrādes, izstādes Ogrē un Rīgā.
Esam zaudējuši lielisku selekcionāri un kolekcionāri, taisnīgu un dzīvesgudru cilvēku.
Paldies, Dēzij, par zināšanām, skaistiem augiem, kuri priecēs mūsu sirdis un dārzus arī nākotnē.
|