Liliju audzētāju biedrība
Lilium Balticum
Par mums
Biedrības vēsture
Izstādes
Liliju selekcionāri
Liliju audzēšana
Reģistrs
Saites

Tālivalds Gertsons


Dzimis 17.03.22.

Pazīstu viņu kopš 1943. gada oktobra kā savu "Stuben-kamenrad" Vācu armijas latviešu bumbvedēju lidotāju pulkā Grobiņā. Nopircis māju Vecumniekos nejuši uzzināju, ka viņš ir man kaimiņos.

Neatceros, kas mani sapazīstināja ar vienu igauni, kurš dzīvoja netālu no Tallinas. Liekas, viņš bija ieradies kā ekskursants, jo pats bija sācis audzēt lilijas. Tas bija 1970-to gadu beigās. Viņš atdzinās, ka no sēklām ieadzējis un turpina audzēt kastītē Austrumu lilijas, kuras dabūjis no ASV. Viņam iepatikās Āzijas lilijas manā dārzā, un viņš bija ar mieru apmainīt sīpolus ar savējām Austrumniecēm. Sakarā ar lēto bendzīnu toreiz, brauciens uz Tallinu man bija špickas vērtībā, un es no viņa dabūju vienu kasti Austrumu liliju sējeņu. Pašam man uz tiem lustes nebija, un es atdevu Gertsonam. Ar to arī viņš sāka, bet vēlāk pirka trompetliliju sīpolus no Orehova vadītās dārzniecības, un sāka pavairot ar zvīņām, vēlāk arī pats krustot. Beigu beigās viņam bija vairāki tūkstoši liliju sīpolu. Tos viņš pārdeva galvenokārt kādai liepājniecei. Viņš strādāja ļoti rūpīgi, un izrādījās, ka viņš ir vienīgais Latvijā, kurš audzē tik lielā daudzumā Austrumu lilijas tieši dobēs. Ziemās gan tās pamatīgi nosedza ar kūdru un plēvi. Viņam bija daudz perspektīvu hibrīdu, bet tos viņš gribēja pavairot un tad pārdot lielākā apjomā. Tā nu reģistrā ir tikai 1 viņa šķirne - 'Minjona', kuras tagad vairs nevienam nav.

Ar trompetliliju pavairošanu un selekciju, protams, bija vieglāk, tomēr to sīpolu skaits bija daudz mazāks par Austrumu liliju sīpolus skaitu. No tompetlilijām reģistrētas 7 šķirnes, labākā no tām, 'Vecumnieki', joprojām sastopama mūsu dārzos.Reģistrētas arī 2 Āzijas liliju šķines.

Gertsons nomira 2001. gada 21. novembrī. Viņa dārzu pārņēma mazmeita Kristīne, kura zvērēja pie vectēva bārdas, ka turpinās viņa liliju audzēšanu. Tā kā viņas vectēvs bārdu neaudzēja, tad apmēram 2 gadu laikā dārzs no lilijām bija tukšs, jo zvērests pie neesošas vectēva bārdas nav ņemams par pilnu.

Teksta autors Jānis Vasarietis.