Liliju audzētāju biedrība
Lilium Balticum
Par mums
Biedrības vēsture
Izstādes
Liliju selekcionāri
Liliju audzēšana
Reģistrs
Saites

Viktors Orehovs 1909. - 1998.

Viktors Orehovs dzimis dārznieka ģimmenē, jaunākais no 4 bērniem. Viktoram brāļi bija 2, Edvarts un Pēteris un māsa Marija. Es esmu Pētera meita un arī Viktora krustmeita.

Pēc Vecbebru dārzkopības skolas absolvēšanas, Viktors sāka darbu robežsardzes dienastā, strādājot dārznieka amatā. Viņa uzdevums - apzaļumot 100km garumā robežu ar Krieviju. Šo darbu pārtrauca 1940. Padomuju Savienība, okupējot Latviju. Daudz vēlāk viktors saka sekojošo, ja vien viņam dzīve būtu jāuzsāk vēlreiz, tās sākums būtu tieši tāds pat.

Strādājot uz robežām viņš satika savu nākamo sieviņu Jadvigu, kura kļūst par uzticamu un mīļiu dzīves biedru līdz viņa mūža galam. Orehovu ģimenē tiek uzaudzināti 2 dēli, Valdis un Jānis.

Nākamā darbavieta Viktoram Orehovam ir dārzkopības uzņēmumā Jēkabpilī, kur viņš strādā kā šī uzņēmuma direktors līdz pat aiziešanai pensijā. Šajā darbavietā Viktors arī uzsāk darbu liliju pasaulē, gan kolekcionējot, gan pētot tās un uzsākot selekcijas darbu, veido junus un interesantus liliju hibrīdus.

Kā selekcionārs Viktors strādā ļoti mērķtiecīgi. Vairāk nekā 50 gados viņš radījis daudz unikālus liliju hibrīdus. Būtu jānosauc ļoti garš liliju klāsts, lai pārlūkotu milzīgo darba veikumu šajā minētajā laukā.

Atzīmēšu dažus no visinteresantākajiem krustojumiem:
'Saule' - dzeltena triploīda lilija ir Viktora Orehova vislolojamākā lilija
'Latgale' - šī liliju grupa ir sarežģīta krustojuma rezultāts, kur L.henryi krustota ar L.aureliense, un šo liliju ziediem raksturīga L.henryi ziedforma.
'Pārgalvīgā' - 'Latgale' x L.auratum. Tas ļāva iegūt austrumu grupas lilijām raksturīgos ziedus, taču jau oranži sarkanā krāsā.
'Tango' grupa - viena no slavenākajām Āzijas lilliju grupā, autors arī Viktors Orehovs. Te rezultāts iegūts savstarpēji krustojot lilijas ar zieda centrā sabiezinātu punktojumu. Pirmā šīs grupas lilija uzziedēja 1985. gada vasarā.

'Tango' grupa izraisīja interesi arī ārzemju selekcionāros un Viktors Orehovs laipni dalījās gan ar šīs grupas sīpoliņiem, gan putekšņiem; arī te pat Latvijā selekcionāri uzsāka darbu ar šo skaisto liliju grupu. Kā ārzemēs, tā Latvijā rezultāti ar 'Tango' grupu krustojot ir lieliski. Tomēr gribas atgādināt, šīs grupas izcelsmes vieta ir Jēkabpilī, Latvijā.