Liliju audzētāju biedrība
Lilium Balticum
Par mums
Biedrības vēsture
Izstādes
Liliju selekcionāri
Liliju audzēšana
Reģistrs
Saites

Dāvids Hercbergs


Pāris vārdi par manu darbu liliju selekcijā.

Sākot atbildēt uz šo jautājumu, es parasti saku paldies padomju varai, kas piespieda mani (un daudzus citus) sākt audzēt pārdošanai puķes un to sīpolus, lai ar godīgu darbu nodrošināt ģimeni un iegūt neatkarību no valsts struktūrām. (ceru, ka lasītājiem humora izjūta nav sveša – tas par to paldies padomēm). Tolaik tas skaitījās pelēkais bizness, jo privātpersonām šāda uzņēmējdarbība nebija paredzēta (ne atļauta, ne aizliegta).

Pašā sākumā 1983. gadā bija sauja trompetliliju sēklu, tām sekoja Āzijas liliju šķirnes. Pamazām ziedu skaistums, grācija un pozitīvā aura mani pārņēma savā varā. Kad pēc vairākiem gadiem bija izveidojusies paliela kolekcija, mans liliju skolotājs Maestro Jānis Vasarietis iedrošināja mani iemēģināt roku selekcijā. Pirmā krustojuma (‘Nakts Tango’ x ‘Provinciete’) rezultāti izdevās tik interesanti, ka darbošanos ar florālo seksu turpinu vēl līdz šodienai. Pirmie kucēni vēl aug manā dārzā.

1994. gadā Maestro iedeva man paciņu martagonliliju sēklu. Tām manā dārzā iepatikās, 98. gada jūnijā tās parādīja pirmos ziedus, un kopš nākamās sezonas krāšņās ziedēšanas martagonlilijas ar savu staltumu, izturību, eleganci ir kļuvušas par manām favorītēm.

Atšķirtībā no trompetēm un OT, hibridizēšanas darbā ar martagoniem mākslīgo apputeksnēšanu neizmantoju bieži, vairāk ļauju kukaiņiem un taureņiem apputeksnēt labākos mātesaugus. Mazie asistenti savu darbu veic teicami un starp jaunajiem sējeņiem ir ļoti maz tādu, kas būtu brāķējami.

Pašlaik RHS ir reģistrētas 4 Āzijas, 12 martagonliliju un 2 trompetliliju šķirnes, Latvijas Liliju reģistrā ir reģistrētas 20 martagonu, 23 Āzijas un 10 trompešu šķirnes.

2003. un 2005. gadā ir saņemts ‘Lilium Balticum’ ceļojošais kauss par sasniegumiem hibridizācijā.

2011.g. janvārīUz augšu